I samband med ombyggnaden har Fruängsgårdens seniorboende berikats med en konstnärlig gestaltning som handlar om minnenas gåtfulla karaktär och naturens betydelse i våra hågkomster. Konstverket Minnets stig av Carolina Jonsson består av fyra självständiga delar som ändå korresponderar med varandra.
Ett manipulerat fotolandskap är tapetserat över en tre meter bred vägg i trivselrummet. En ljuslåda, som liknar ett fönster, är monterad i väggen i hissrummet. Två bänkar, en i hissrummet och en i entrén, har fått skulpterade ormbunksblad i brons. Bladen har formats efter bänken som om de fallit ned och landat just där. På väggen mitt i entrérummet hänger också en bukett kärleksört gjuten i brons.
Carolina Jonsson har använt sig av sina inre bilder av naturen och människan. Hon har strävat efter att återge något dolt som uppfattas bortom det vi egentligen ser. Genom konsten förmedlas en upplevelse av skönhet, intensitet och mystik som en alternativ visuell kunskap bortom ord. I gestaltningens alla delar har hon låtit motiven avteckna sig som skepnader. Varje bild och objekt har bearbetats och genomgått en process mot en högre abstraktionsgrad för att varje betraktare skulle kunna läsa in sina egna upplevelser och minnen i verket.
Carolina Jonsson, född 1975, är utbildad vid Konsthögskolan Valand i Göteborg och Kunstakademiet i Trondheim. Hon har skapat en rad offentliga gestaltningar på uppdrag av regioner och kommuner i Norden. Jonssons videoverk har visats på internationella konstutställningar och filmfestivaler. Hennes verk finns i bland annat Statens konstråds samling, på Skövde konstmuseum och i Region Stockholm.